5 січня. Дpугий Святий Вечір пеpед Водохpещем. Що сьогодні в жoдному pазі не можна pобити, щоб не нaкликати біду на весь рік. Дeталі

УКРАЇНА

5 січня за новим церковним календарем православні відзначають Навечір’я Хрещення Господнього або Богоявлення. У народному календарі – Водохресний святвечір, Голодна кутя.

Про традиції дня, його народні прикмети, а також що відзначають у церкві 5 січня за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.

5 січня 2024 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

5 січня (18 січня за старим стилем) – свят

Водохресний святвечір знаменує закінчення Святок і підготовку до найбільшої події – двунадесятого (тобто, одного з найважливіших) свята Хрещення Господнього.

Свято Водохреща має дві назви – Богоявлення і Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, і було встановлене на честь хрещення Ісуса Христа у водах річки Іордан Іоанном Хрестителем.

Сенс Богоявлення почали розуміти як розкриття світові таємниці Триєдиного Бога в момент Хрещення Ісуса Христа: у цей час на нього зійшов Святий Дух у вигляді голуба, а глас із небес назвав його сином Божим.

Особливістю богоявленського богослужіння є освячення води, причому двічі: у Водохресний святвечір і в день свята. За звичаєм у Водохресний, як і Різдвяний святвечір, заведено дотримуватися суворого посту.

Про що говорять прикмети на 5 січня

Свято 5 січня за старим стилем – день пам’яті святого Феодула Критського і ще дев’ять мучеників.

За прикметами дня орієнтуються, якою буде погода найближчими днями, літо та врожай:

пішов сніг, але вітру немає – літо буде врожайним і на зернові, і на овочі;
кури турбуються – потрібно чекати на сильну хуртовину;
вітер завиває і випало багато снігу – липень буде холодним і вологим;
багато зірок на небі – влітку буде гарний врожай пшениці та гороху, а якщо зірок не видно – не буде й грибів;
яка погода цього дня – така й на Масляну.
У народному календарі 5 січня – свято Водохресний святвечір, Голодна кутя. За старих часів вірили, що напередодні Водохреща сніг має цілющу силу, тому його потрібно зібрати і вмитися або навіть викупатися.

Що не можна робити 5 січня

У цей день є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:

лихословити;
з’ясовувати стосунки з родичами, сусідами;
ображатися на кого-небудь;
їсти непісну їжу і пити алкоголь;
думати про недобре.

У народі вважають, що якщо порушити заборони, то це може накликати біду на весь рік.

Що можна робити 5 січня
У Водохресний святвечір добре піти до храму – там цього дня проходить святкова служба, яка завершується великим освяченням води. Освячену воду зазвичай забирають із собою, нею окроплюють оселю і зберігають протягом усього року.

Також за народними повір’ями прийнято в цей час малювати на будинках крейдою хрести – нібито це захистить від нечистих сил. День присвячують підготовці до урочистості – роблять прибирання та очищають душу від похмурих думок. На столі цього дня обов’язково має стояти голодна кутя, узвар та інші пісні страви.

Також вважається, що богоявленську ніч відкривається небо і можна що хочеш просити в Бога – здоров’я, миру, душевного спокою, сил, але просити того, що може нашкодити іншим – не можна. Будь-яка молитва має бути щирою.

У народі існує обряд, щоб “побачити” Хрещення Господнє: наливали в чашку води і опівночі дивилися – сколихнеться чи ні. Якщо сколихнулася, потрібно йти на вулицю і дивитися небо, а говорили так: “Побачиш сполохи – проси хоч Царства Небесного, все здійсниться”.

5 січня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Поліна, Тетяна, Лук’ян, Григорій, Йосип, Роман, Євгенія.

Джерело