Святкуватимемо 5 травня?! Неочікуваний поворот у назначені дати Пасхи! Епіфаній вранці розповів як тепер будемо святкувати…

УКРАЇНА

Великдень – найбільше свято в церковному календарі християн західного та східного обряду. Однак традиції святкування у православних та католиків відрізняються. Дізнайтеся детальніше у чому полягають основні відмінності та чому Великдень святкують у різні дати

Дата святкування Великодня цьогоріч припадає на 5 травня у православних та греко-католиків та на 31 березня у римо-католиків. Такі розбіжності насамперед пов’язані з відмінностями в обчислюванні. І хоча загальний принцип вирахування дати святкування майже однаковий (враховуються такі показники, як сонячне весняне рівнодення та місячний календар), відмінності зберігаються через певні нюанси розрахунків та правила.

Водночас розбіжності полягають не тільки у даті святкування, але й у певних традиціях. Детальніше про них розповімо далі у матеріалі.

Як відрізняються традиції святкування Великодня у православних та католиків?

Для православних та католиків, Великдень – це сімейне свято, яке заведено відзначати у колі найближчих людей. Але якщо говорити про відмінності традицій, то починаються вони з Великого посту. Загалом і православні і католики перед Великоднем дотримуються певних обмежень у їжі, однак у других вони менш сурові. Так, якщо православним вірянам забороняється вживати яйця, м’ясо, молочні продукти та рибу, то у католиків існує заборона лише на м’ясні продукти. При цьому суворого посту вони дотримуються лише у певні дні: Попільну середу, Страсну п’ятницю та Велику суботу.

Крім цього, початок святкування Великодня також має свої особливості. Так, християни західного обряду починають святкувати цю дату ще у Страсну п’ятницю. Саме у цей день у храмах відбувається особливе богослужіння – Надвечір’я Великодня. За традицією, перед початком служби запалюють особливу великодню свічку, яка має назву Пасхал. Від неї заведено запалювати усі інші свічки. 

Натомість православні християни, у тому числі й більша частина українців, відзначають свято день у день. Так, у Великдень прийнято рано вранці йти на богослужіння та брати з собою до церкви різні продукти та крашанки для того, щоб освятити їх.

Разом з тим, основним символом Великодня для католиків є великодній кролик, який знаменує процвітання та успіх. А головною стравою вважається м’ясо кролика, індички або курки. Натомість у православних вірян головними символами є паски, крашанки та верба. Водночас традиція випікання паски є не у всіх країнах, де проживають католики. Тож, відмінності святкування Великодня полягають не тільки у релігії, але й регіонах проживання вірян.